• yd@gaziantepte.net
  • +905396933430

Gaziantepte Gezilecek Görülecek Yerler

TAKİBE AL FAVORİLERE EKLE
126 ZİYARETÇİ
  • YETKİLİ KİŞİ: Belirtilmemiş
  • ADRES: Belirtilmemiş
  • TELEFON: Belirtilmemiş
  • SOSYAL MEDYA:

FİRMA HAKKINDA

GAZİANTEP TARİH ve KÜLTÜR TURU REHBERİ 

ÜÇ GÜNDE GAZİANTEP’İ KEŞFEDİN

Gaziantep tarihin ve yeninin mükemmel bir şekilde buluştuğu bir şehirdir. 300 yıllık camileri, hanları bedestenleri, 150 – 200 yıllık mahalle, sokak ve evleri, Kalesi, dünyaca ünlü yemenileri, bakırcılığı, roma dönemi kral mezarları, Zeugma antik kenti, dünyanın en büyük müzelerinden Zeugma müzesi ve tatbikî inanılmaz lezzette yöresel yemekleri.

Bunların yanında günümüzün gerektirdiği modern Gaziantep te var. Alışveriş merkezleri, Çarşıları, Pazarları, Bulvarları, Şehrin ortasında 12 – 13 Km boyunda içinden Alleben deresi akan, Türkiye’nin en büyük şehir parkı ve yine Türkiye’nin en büyüklerinden olan Organize Sanayisi.

Biz sizin için kentimizi en kısa ve etkin bir şekilde gezip görebileceğiniz 3 günlük bir gezi turu planladık.

Gezdiğiniz yerlerde çeşitli kültürel hediyelik alışverişler yapabileceğiniz ve yöresel yemekler yiyebileceğiniz mekânlar çok miktarda bulunmaktadır. Hem gezip hem alışverişinizi yapabilirsiniz. Gezi günü sonunda isterseniz herhangi bir kültürel ve tarihi mekânlarda veya modern mekânlarda eğlenebilir yemek yiyebilirsiniz.

1. GÜN

1- Gezimize Atatürk Bulvarında Öğretmen evi önündeki KENDİRLİ KİLİSESİ şimdiki ismi ile Kendirli Kültür merkezinden başlıyoruz.
2- Oradan Eblehan’a geçip Tepebaşı konaklarına çıkarken, yol üzerindeki Tarihi Antep konağı olan METİN SÖZEN KÜLTÜR EVİNİ ZİYARET EDİYORUZ.
3- Devamında, Tarihi AMERİKAN HASTANE BİNALARINI geziyoruz.
4- Amerikan hastanesinde tekrar Eblehana doğru dönerken, Bir dönem cezaevi olarak da kullanılan, tarihi Ermeni SAINT MARY KİLİSESİ şimdiki simi ile KURTULUŞ CAMİSİNİ görüyoruz.
5- Kurtuluş camisinin biraz ilerisinde, yine eski kilise olan şu anda ÖMER ERSOY KÜLTÜR MERKEZİ olarak bilinen tarihi kiliseyi görüp,
6- Eski Antep evi şu anda butik otel olan HIDIROĞLU KONAĞI nın yanından ve HIDIR SOKAK tan Devam ederek Tarihi EYÜPOĞLU CAMİİNE GİDİYORUZ.
7- Eyüpoğlu camisinin hemen ilerisinde olan Şu anda Gaziantep Üniversitesinin Kültür merkezi ve sergi sarayı olarak kullandığı tarihi CENANİ KONAĞI nah giderek çay kahve molası veriyoruz.
8- Molamızı bitirip dinlendikten sonra, Sokağın biraz ilerisinde olan Terzi Nezir’in Dükkânının yanındaki sokaktan TARİHİ BEY MAHALLESİNDE geçiyoruz. OYUNCAK MÜZESİ ni, eskiden kız lisesi olan KUDEP BİNASI nı , hemen ilerisinde ATATÜRK EVİ ni ziyaret ediyoruz.
9 – Bey Mahallesini şöyle bir turladıktan sonra, Tarihi bir Antep konağı olan PAPİRUS KAFE ve Bağdat KAFEYİ ziyaret ediyoruz. Eski kayacık sokaktan geçip HASAN SÜZER MÜZESİNİ ziyaret ediyoruz.
10- YEMEK MOLASI Yemek için Eblehan’da bulunan Kebapçıları tercih edebilirsiniz. Her bütçeye uygun menüler bulunmaktadır. Buradaki Kebapçılar, Antepliler tarafından bilinen ve tercih edilen yerlerdir. Tatlı içinde yine o civarda bulunan Kılıç Kadayıfı tavsiye ederiz.
11 – Yemek sonrası, Gaziantep Kalesine, doğru gidiyoruz.
12 – Dayı Ahmet Sokaktan DAYI AHMET AĞA KONAĞI nın yanından tarihi sokaklardan ilerleyerek, Şu anda Gaziantep Üniversite bünyesinde bulunan TARİHİ SİNAGOG u görüp sırası ile MUTFAK MÜZESİ VE CAM MÜZESİNİ ziyaret ediyoruz.
13- TARİHİ NAİP Hamamının karşısındaki caddede ara sokakta SAKLI KONAK BAKIR ESERLERİ MÜZESİNİ de görmenizi tavsiye ederiz.
14 – Tarihi Naip Hamamının civarında bulunan TARİHİ KIR KAHVESİ nde bir çay molası verip geri kalan gezimiz için enerji topluyoruz.
15- Kaleden yukarı doğru tırmanırken yol üzerinde olan ALİ NACAR CAMİİ, Isfahanı ziyaret edip, O CİVARDAKİ ZEYTİN HAN, MİLLET HANI, ZİNCİRLİ BESEDTEN, TAHTANİ CAMİİ, GÜMRÜK HAN, YENİ HAN, ALAÜDDEVLE CAMİİ ni gördükten sonra, BAKIRCILAR Çarşını geziyoruz.
16- Bakırcılar çarşısında işimizi bitirip, çok yakında olan ALMACI PAZARINA gidiyoruz. Ünlü Tarihi Kahvemiz TAHMİS KAHVESİ ne gidip. Yöresel canlı müzik eşliğinde Melengiç Kahvemizi yudumluyoruz.
17 – ve AKŞAM YEMEĞİ için kale civarında olan kebapçılarda kebap yiyebilir veya yöresel sulu yemek içinde, Gaziantep Büyükşehir Belediyesi civarında olan YÖREM restoranı tercih edebilirsiniz.

2. GÜN

1- ZEUĞMA MOZAİK MÜZESİ (Karşıyaka Mahallesinde)
2- BAYAZHAN KENT MÜZESİ (Şehir merkezinde Atatürk bulvarında kırkayak parkı karşısında)
3- Öğlen Yemeği Bütçenize veya tercihinize göre Bayazhan restoranda (pahalıdır) veya Bayazhan’ ın karşı caddesindeki ANTEP EVİ nde (uygundur) yiyebilirsiniz.
4- Öğleden sonra Meraklısı iseniz, Türkiye’nin en büyük hayvanat bahçesini görmeye gidebilirsiniz. (Hayvanat bahçesi Gaziantep Üniversitesi civarındadır.)
5- Akşam yemeği için BAYAZHAN MEYHANE de veya daha uygun bütçeli olan Eblehanda EDEBİYATÇILAR LOKALLERİNDE hem eğlenip hem yemek yiyebilirsiniz.

3. GÜN

1- ZEUGMA ANTİK KENTİ
2- HALFETİ ŞEHİR GEZİSİ
3- RUMKALE GEZİSİ
4- FIRAT TEKNE TURU
5- DUBA RESTORANTLARDA YEMEK
Zeugma antik kenti Halfeti – rumkale Gaziantep e 1 saatlik mesafededir. Önce Zeugma Antik kentine uğrayıp sonra Halfeti’ye geçip şehir gezisini tamamladıktan sonra tekne turunu yaparak fıratın balıklarından kendinize ziyafet çekebilirsiniz.

FİRMA HAKKINDA YORUM YAP

FİRMA HAKKINDA YAPILAN YORUMLAR

Hiç yorum yapılmamış.